پمپ وکیوم

انتخاب پمپ وکیوم

پمپ وکیوم

در این نوشته به معرفی انواع پمپ های وکیوم پرداخته و شما را برای انتخاب پمپ وکیوم  راهنمایی می کند . پمپ ها به دو دسته اصلی وکیوم پایین و بالا تقسیم می شوند. پمپ وکیوم  پایین نه تنها در فرآیندهایی که به خلا پایین نیاز دارند به تنهایی استفاده می شوند بلکه در فرآیندهای دیگری نیز استفاده می شوند تا ابتدا فشار را از اتمسفر تا مقداری کاهش دهند تا پمپ وکیوم بالا بتواند شروع به کار کند .همچنین از پمپ وکیوم پایین در فرآیند های منقطع یعنی فرآیندهای که در بازه های زمانی خاموش و مجددا روشن می شود و همچنین در فرآیندهایی که پمپ وکیوم برای بازه های طولانی زمان تحت خلأ بالا باقی میماند نیز استفاده می شود .

پمپ وکیوم پایین به دو دسته روغنی و بدون روغن تقسیم می شود . برای استفاده از پمپ وکیوم روغنی باید بررسی شود که روغن در فرآیند ایجاد اشکال نکند و گازهای موجود در فرآیند با روغن پمپ وکیوم واکنش ندهند.اگر وجود روغن در پمپ وکیوم ایجاد مشکل کند باید از پمپ وکیوم هایی بدون روغن که کوچکتر هستند استفاده کرد .مانند : دمنده ها ، دیافراگمی ، پیشتونی ، دورانی پیچشی ، پمپ وکیوم حلزونی و … هر کدام از پمپ وکیوم های بدون روغن ویژگی های خاصی داند که باید با توجه به هماهنگی با فرآیندتان انتخاب می شوند .

تمام پمپ وکیوم های پایین دارای بالاترین سرعت پمپاژ در فشار اتمسفر هستند . هرقدر فشار توسط پمپ کاهش مییابد سرعت پمپاژ نیز کم میشود، اما نرخ کاهش در پمپهای مختلف متفاوت است که در بعضی از فرایندهای خاص دارای اهمیت است.

پمپ وکیوم بالا به دو دسته انتقال تکانه و پمپ گیرانداز تقسیم می شوند . پمپ انتقال تکانه گاز را از محفظه برداشته و به یک پمپ وکیوم پشتیبان می دهد تا آن پمپ گازهای دریافتی را به اتمسفر ارسال کند . پمپ وکیوم انتقال تکانه شامل پمپ های دیفیوژن و توربو مولکولی هستند .

پمپ وکیوم دیفیوژن به خنک کنندگی با آب، پمپ پشتیبان و یک سری شیر برای انجام فرایندهای منقطع نیاز دارد همچنین این پمپ وکیوم به علت داشتن روغن، وجود یک دام سرد نیتروژن مایع به منظور جلوگیری از بازگشت روغن و داخل شدن به درون محفظه لازم است. پمپ وکیوم دیفیوژن توانایی پمپاژ مقدار زیادی گاز را دارا میباشد و این ویژگی آن را برای استفاده در فرایندهای ذوب فلزات، سخت کاری یا بهبود خواص به روش گرمایش و تقطیر و  تحت خلا مناسب میسازد.

در پمپ وکیوم توربو امکان نصب راحت بدون نیاز به شیر وجود دارد، زیرا می توانند بین دو بخش از فرایند به سرعت خاموش شوند. آنها برای انتقال تکانه به گازهایی که قرار است پمپاژ شوند، به جای مولکولهای پر سرعت روغن از یک سیستم مکانیکی چرخان استفاده میکنند. این به آن معناست که به این وسیله سیستمی تمیز و بدون هیدروکربن خواهیم داشت.

از آنجا که خانواده پمپ وکیوم توربو به پمپ پشتیبان نیاز دارند، بهتر است از پمپ وکیوم های بدون روغن برای پمپ پشتیبان آنها نیز استفاده کرد تا تمیزی کامل در سیستم به همراه داشته باشد .

شرکت متحد تولید کننده انواع پمپ وکیوم با برترین کیفیت می باشد برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .